KESKUSTELUT > RISTIKOT > SK 41/2025

12095. SK 41/2025

Jiikoo9.10.2025 klo 19:12
(Ristikko Ilmo Juhani Liljeroos ***, piilosana Eki Vuokila)

Olipa makoisa kattaus kummassakin pöydässä! Avuitta en selvinnyt – ainakin ilman niitä olisi ratkonta-aika venynyt liiaksi. Totta puhuen IJL-ratkaisustani puuttuu yhä kaksi (joukkoon 1–15 kuulumatonta) kirjainta. Hyvä näinkin.
2. PM10.10.2025 klo 07:14
SK41 löytyi postilaatikosta jo torstaina iltapäivällä, joten kahvihetken aikoihin jo pääsin piiliksen pariin. Sanasto osoittautui positiivisella tavalla jotenkin uutukaiseksi, varsin tuoreeksi. Kuitenkin välttäen erisnimiä. Yksi upouusi sana joukossa, löytyi vasta viimeisenä.

Tunnetun kolmikon laatima ristikko oli luokiteltu kolmitähtiseksi ja sitä se todella olikin. Ratkontani eteni hitaahkosti, tarjoten oivalluksia, välillä hidasteita ja epäuskonkin hetkiä, ja sitten taas avautui jatkoa. Ymmärtämättä jäi yhden vihjeen yhteys muodostuneeseen vastaussanaan. Löytyi 1 - 15, apuja käytin muutamaan tarkistukseen epävarman sanan kirjoitettuani, en niiden etsimiseen kuitenkaan. Eniten mietitytti erään pystysanan vihje lounaassa, vastaussanan löydyttyä yhteys on kyllä selvä. Lienee kolmikolla ollut hauskaa tuota(kin) kohtaa miettiessään.

Oikein hyvä ja makoisa kattaus kuten Jiikoo jo luonnehti. Ristikon ulkoasunkin osalta hyvää työtä, vain tekijän nimi puuttui, eiköhän siinä HK ole ollut asialla!
3. Kotivararengasmatkakuume10.10.2025 klo 14:10
Oli hivenen hankala ristikko minulle – pusertamalla, äheltämällä, väkisin vääntämällä sen selätin, enkä todellakaan ilman apuja.

Vihjeet muutoin laadukkaita, mutta kaakonkulman "asiat joskus sellaisiksi" on minusta hieman harhaanjohtava, koska ratkaisusanaa ei tässä yhteydessä juuri koskaan käytetä monikkomuodossa.
4. Kotivararengasmatkakuume10.10.2025 klo 14:15
Korjaus edelliseen: Mainitsemani kaakonkulman vihjeen kuvaukseksi sopii paremmin käsite ei-kielenmukainen – harhaanjohtavuushan on kai vain suotavaa kolmostason ristikoissa.
5. PM10.10.2025 klo 15:25
Korjaus edelliiseen (2), eniten mietityttänyt vihje oli kaakossa!
6. Vanha starbu10.10.2025 klo 17:10
Minusta tuo ei ollut kolmikon pahimpia töitä, kolmosen arvoinen kyllä. Ja aika monta varmistusta piti hakea,
mutta valmista tuli n. 1,5 tunnissa.
7. Nestori Miikkulaisen isä10.10.2025 klo 19:39
Ulkoasun tekijänkin nimi olisi minusta hyvä olla esillä ristikon yhteydessä, kun hän ei kuulune tähän IJL-trioon. Taidokasta työtä jälleen kerran Heli Kärkkäiseltä.
8. Vanha starbu10.10.2025 klo 19:43
/: ehdottomasti samaa mieltä. Kärkkäisen grafiikka on ihan omaa luokkaansa.
9. Ylläpito10.10.2025 klo 20:13
On toki harmillista että se puuttuu.
10. Jiikoo10.10.2025 klo 21:51
Minulla on syytä pahoittaa mieleni siitä, että en aloituksessani tullut toteuttajatasoa nimenneeksi – varmaan juuri siksi, että Helin nimi oli jäänyt lehdessäkin pois. Julistaudun Helin taiteellisen ja ammatillisen taidon vankkumattomaksi ihailijaksi!
11. Jontte11.10.2025 klo 09:46
Lopultakin valmis. Sanaleikit eivät ole omaa alaani, mutta tehty on. Hienoja vihjeitä. Kolme tähteä on sopiva. Ei yli eikä ali.
12. Heppu11.10.2025 klo 13:44
Ristikko oli mieluisa. Johtaa ääntä ei minusta ihan rimmaa yksikössä. Hauskoja vihjeitä. Kun sain tehtyä yhdellä istumalla junassa välillä kahvilla käyden niin kolme miinus? Ei muuten ole ristikoita parempaa matkaseuraa junassa eikä lennoilla.
13. iso S12.10.2025 klo 09:38
Lainaus: 12. Heppu 11.10.2025 klo 13:44
Ei muuten ole ristikoita parempaa matkaseuraa junassa eikä lennoilla.

Ei kai sitten, jos tykkää ristikoista kuin hullu polkasta. Jos tilanne ei ole ihan niin vakava, niin vilkkaalla mielikuvituksella voisi keksiä jotakin vielä parempaa, mutta ei hyvä vaimokaan huono ole!
14. lapatossu12.10.2025 klo 15:54
Lainaus: 12. Heppu 11.10.2025 klo 13:44
Ristikko oli mieluisa. Johtaa ääntä ei minusta ihan rimmaa yksikössä. Hauskoja vihjeitä. Kun sain tehtyä yhdellä istumalla junassa välillä kahvilla käyden niin kolme miinus? Ei muuten ole ristikoita parempaa matkaseuraa junassa eikä lennoilla.

--
En ole varma, mitä tarkoitat rimmaamisella -mielestäni ratkaisu vastaa hyvin vihjettä ja voin hyvin kuvitella sanan esiintyvän yksikössä myös tekstissä.

Kiva ristikko, sopivasti pohdittavaa, mutta ei kuitenkaan vaikea. Piilis oli kyllä helppo: ensi lukemalla 13 sanaa paikallaan. Viimeisiä joutui kyllä pohtimaan hiukan, mutta niistäkin selvisi varsin notkeasti
15. Heppu12.10.2025 klo 22:47
Lapatossu. Tarkoitan sitä että ratkaisu väittää äänen tulevan johdetuksi yhdellä elementillä mutta niitä on kyllä useampi. Ei voi avata enempää vihjaamatta liikaa.
16. lapatossu13.10.2025 klo 08:06
Heppu, eihän useampia asiaan osallistuja vihjeestä huonoa tee. Kysehän on vain siitä tekeekö XXXX äänen johtamista, niin kyllähän se sitä tekee. Ehkä asiasta kannattaa tosiaan keskustella enemmän, kun ratkaisuaika on ummessa
17. Mittarimato14.10.2025 klo 16:14
Kiitän ilmojuhaneita, kun olitte löytäneet itsestänne rahtusen inhimillisyyttä ja tehneet ristikon, jonka sain valmiiksi. Hyvin kului aika ilman, että miettiminen olisi tuntunut pään hakkaamiselta seinään. Todennäköisesti siis pieni pettymys kaikkein vaikeimpien ystäville. :D

Piilosanasta tykkäsin kanssa, monia näppäriä vihjeytyksiä. Vähiten suosikkina sitten "naapurin Vasili", joka tuntui vähän köyhältä.
18. Eikka15.10.2025 klo 08:57
Tätä ristikkoa ei sitten ratkottu vaakatasossa, kuten tavallisesti teen SK-ristikoiden kanssa. Oli kyllä valioluokkaa kauttaaltaan ja äitiä tuli ikävä moneen otteeseen (anoppia ei, koska ikävä tulee usein hänestä). Podiumille on niin kova ruuhka, että täytyy valita korotettavat sen perusteella miten hyvin edustavat vihjetyyppejään.

Ei-alkuaineen paikalle pääsee "ANSIOLUETTELOSSA", koska en hirveästi perusta tämäntyyppisistä vihjeistä, mutta jotenkin tämä miellytti. 2. sijan saa "2.I1.", joka herätti heti ulkoasullaan aavistuksen kieroudesta. Au-lapsen paikan ottaa "LLENTÄVÄ", joka hämäsi minua niin paljon, että harmaiden ratkeaminen jäi aivan loppuun.

Koska suomalaiset urheilijatkin pääsevät nykyään lähinnä pistesijoille, laitan niille ratkaisut, jotka valkenivat vasta, kun ne olivat ensin muodostuneet risteävistä: "RYSKÄR", "-SOLA" ja "TANI!".
19. pius15.10.2025 klo 09:56
Onko 2.l1. 4 vastauskirjainta?
20. Jiikoo15.10.2025 klo 11:19
pius, kyseessä palkintotehtävä ja vastausaikaa on yhä jäljellä. Ei ole vielä paljastusten aika.
21. Nettitäyttelijä15.10.2025 klo 12:48
Lainaus: 20. Jiikoo 15.10.2025 klo 11:19
pius, kyseessä palkintotehtävä ja vastausaikaa on yhä jäljellä. Ei ole vielä paljastusten aika.
Eihän pius mitään paljastuksia kysynytkään vaan halusi pohtia ratkaisusanaa ristikkoa näkemättä - ei hän muuten olisi kirjainten lukumäärää arvellut. Viisi kirjainta on ratkaisusanassa, se on se, minkä tiedon voi antaa.
22. Jontte15.10.2025 klo 14:54
Kun itseään lainaa, niin puheeseen tulee heti ryhtiä. Siis vielä kerran, ristikko on hyvä, mutta mielenkiinnolla odotan vihjeen "ryskär" vastauksen selitystä
23. Eikka15.10.2025 klo 15:40
Lainaus: 22. Jontte 15.10.2025 klo 14:54
Kun itseään lainaa, niin puheeseen tulee heti ryhtiä. Siis vielä kerran, ristikko on hyvä, mutta mielenkiinnolla odotan vihjeen "ryskär" vastauksen selitystä


Tämän ristikon yksi haaste ja osoitus sen tasokkuudesta on nimenomaan vihjeiden idean tajuaminen. Esim. tuo aiemmin mainitsemani "LLENTÄVÄ" sai minut veikkaamaan väärää hevosta aivan loppuun asti ja vähän ylikin. Kuitenkin voinee sanoa, ettei ristikko sisällä missään mitään uutta tai poikkeuksellista vihjerakennetta.
24. TKu15.10.2025 klo 20:34
RYSKÄR ja TANI! olivat hauskoja! Tunnustettava on, että jälkimmäistä pohdin pitkään vielä ratkaisusanan muodostuttua. RYSKÄR oli heti alussa sen näköinen, että pääsin jäljille, mutta oikean version keksimiseen olivat risteävät tarpeen. LLENTÄVÄ aukesi, kun oli pari risteävää kirjainta paikallaan.
25. juju16.10.2025 klo 09:14
Ryskär on kyllä hauska, lopulta kuitenkin ihan "koululaisarvoitus"?
26. Jiikoo16.10.2025 klo 09:54
Lainaus: 1. Jiikoo 9.10.2025 klo 19:12
”Totta puhuen IJL-ratkaisustani puuttuu yhä kaksi (joukkoon 1–15 kuulumatonta) kirjainta. Hyvä näinkin.”

Ei puutu enää. Uusin silmin ristikkoa silmäillessä yksi löytyi eilen ja toinen tänään, jopa helposti, eikä yhteyksissä vihjeisiin ole nokan koputtamista. Tänään valjennut oli juuri RYSKÄR-vihjeestä saatavan sanan viimeinen kirjain.
27. POH16.10.2025 klo 11:12
Yhdyn kehujien kuoroon.
28. Jontte16.10.2025 klo 12:12
Ryskär selvisi lopulta minullekin. Siihen ei lopultakaan kouluviisautta tarvittu. On se jännä juttu, että jopa tosi vaikeilta tuntuvat näyttävä lopulta tosi helpoilta. Elämä on
29. Lisbeth16.10.2025 klo 16:51
Ristikko 41 on täytettävissä 16.10. klo 24 asti, mutta mistä se löytyy?
30. Jiikoo16.10.2025 klo 17:18
Lisbeth, ristikko 41 löytyy viikko sitten ilmestyneen Suomen Kuvalehden sivulta 62. Netistä löytyvän näköislehden sivut näkyvät kaltaisilleni (digipalvelun tilaamatta jättäneille) SK:n tilaajille lukukelvottoman suttuisina. Kelvolliset versiot ovat siis maksumuurin takana ulottumattomissani.

SK nro 42 ja sen myötä ristikko 42 on tullut osalle tilaajista jo tänään, minulle lehti tulee vasta huomispäivän kannossa (jos on tullakseen, joskus olen saanut SK:n vasta maanantaina). Postia kannetaan alueellani vuoroviikoin tahtiin ma-ke-pe ja ti-to. Näiltä osin tulee totisesti aikoja entisiä ikävä!
31. Lisbeth16.10.2025 klo 17:26
Näköislehden sivulle ei voi täyttää.
32. Lisbeth16.10.2025 klo 18:48
Hakutoiminnolla löytyi ristikko 41, jonka pystyi täyttämään.
KOMMENTOI

Pakolliset kentät merkitty tähdellä *