Etusivu
Keskustelut
         Ristikot
         Muut aiheet
Pakinat
Mielipidekysely
Linkit

Artikkelit
Ristikkoarkisto
Kauppa

Yleisiä kysymyksiä

KESKUSTELUT: MUUT AIHEET INFO
 1213. Hienosti nimetty
Lähettäjä: Eki 11.11.2004 klo 14:44
Olen aina ihaillut yhden urheiluseuran nerokasta nimeä.

RAUMAN IIROT

Anteeksi, porilaiset, mutta tuossa raumalaiset ovat olleet ehkä Suomen parhaita. Siis seuran nimeämisessä.

Asiaan kuuluu, etten nuorena edes tajunnut nimen neroutta. Lemin Eskot meni ihan yhtä hyvästä nimestä.


Kun perustimme Älyilo Oy:tä, minun suosikkini ehdotuksista (omani tietysti...) oli

ME SANAHIRVIÖT

Taisivat muut pitää liian negatiivisena. Ehkä olisi ollutkin.

Olisi mukava kerätä tänne hyviä sanaleikillisiä oivalluksia yhtiöiden ja seurojen nimissä tai ihan missä vaan. Onhan niitä siellä täällä jo kerrottu, mutta lisää, lisää...

 Takaisin aiheisiin

Lähettäjä: iso S 11.11.2004 klo 14:55
Fingelska-hauskuuksista on mainittu Nicekauneus. Työmatkan varrella on on samanhenkinen kyltti. En tiedä onko omistajan nimi Laitinen, mutta firma kehuu olevansa
Lightinen Oy, First class supplier of Light, Sound and Image.

Lähettäjä: Antti Viitamäki 11.11.2004 klo 15:22
Muistaakseni en ole tätä vielä täällä maininnut, tai sitten olen, mutta eräs ystäväni tiesi kertoa että Jyvässeudulla toimi aikoinaan enemmän tai vähemmän harrastelijameiningillä jääkiekko- tai jääpallojoukkue nimeltä Alapään karvaajat. Siitä ei kyllä minun mielestäni paljon nimi parane. :-)

Lähettäjä: J Takala 11.11.2004 klo 16:03
Mahtaako Rauman Iirot olla enää olemassa, Pallo-Iirot ainakin on. Urheiluseuran nimenä Halikon hakoniskat on ainakin huvittanut joskus.

Lähettäjä: V-R 11.11.2004 klo 16:05
Potkukelkkailu- ja potkulautailuseura Ketkupolkka r.y
Koskisen Oy (Mekaaninen puunjalostus)

Lähettäjä: kari kämäräinen 11.11.2004 klo 17:10
Meidän kylällä oli aikoinaan lentopalloseura, joka oli nimeltään LuPö eli Luupuveden Pönttöveikot.
Nimi ei viittää mitenkään linnunpönttötalkooporukkaan vaan puhtaasti siihen että emme pitäneet itseämme minään
ruudinkeksijöinä...

Lähettäjä: Uma 11.11.2004 klo 18:04
Lahdessa toimii selkäyhdistys nimeltä Salpausselät ry, todella kuvaava nimi.

Lähettäjä: Jouni 11.11.2004 klo 18:48
Mietin pitkään minkä nerokkuuden Eki on löytänyt nimestä Rauman Iirot.

Google tarjosi taas yhden selityksen: Hj. Nortamon jaaritukset.

"Rojohoppen viimeinen reissu" on kertomus vanhan parkkilaivan ja sen miehistön värikkäästä euroopan matkasta ja kohtalokkaasta kotiinpaluusta. Laivan nimi oli 'Hoppet', mutta parkki oli jo niin vanha että sai etuliitteen 'Rojo'. Kotimatkan loppuvaihe:

Rojohoppen lähestyessä Rauman satamaa talven kynnyksellä, yllättää hirmuinen lumimyrsky matkalaiset. Laivaa ei uskalleta ohjata satamaan, vaan heidän on suunnattava pohjoista kohden. Koko yön seilattuaan he vihdoin päättävät kääntyä takaisin etelään. Hetkeä myöhemmin laiva yllättäen rysähtää karille. Siinä sitä ollaan. Myrskyn kourissa laiva katkeaa, keula jää karille ja perä ajelehtii hytteineen päivineen ties minne. Hytissä istuvat kapteeni ja miehistöön kuuluva Iiro ryypäten iloisena rommia. Keulaosaan jää tarinan kertoja ja loput miehistöstä.

Lumimyrsky taukoaa ja aamu valkenee. Tarinan kertoja kömpii kannelle. Herää kysymys, missä sitä ollaan? Vasemmalla on iso metsäinen saari, oikealla paljon pieniä kareja, takana tiheä saaristo ja edessä ulappa. Soutuveneillä tulee lähisaarten asukkaita apuun ja selviää että he ovat Springarinkarilla Enskärin lähellä ja laivan peräosa on Blommankivillä, soutajat olivat menneet sen ohi ja kuulleet humalaisten hoilotusta. Kaikki päättyy lopulta onnellisesti. Matkalaiset pelastetaan, mutta Rojohoppe on tuhoontuomittu ja jää hylyksi.

Lähettäjä: Titta 11.11.2004 klo 20:27
Tänään juuri tuijottelin Videofirma Makuunin kylttiä ja mietin, että on siinä jollakin välähtänyt.

Täällä toimii urheiluseura Saiski (lyhennetty Saimaa Ski:stä). Joskus ne kuulemma painoi paitoja, joissa luki Ai ku Saiski.

Lähettäjä: JP Ikäheimonen 11.11.2004 klo 20:42
Kemin seudulla kerran vaikutti (lyhyesti) puulaakiseura Perämeren Reikä.

Lähettäjä: Uma 11.11.2004 klo 20:46
Täältä meiltä päin löytyy urheiluseura Selänpään Jäykät.

Lähettäjä: Kaitsu 11.11.2004 klo 21:06
Kuntayhtymä RaJu PuSu (Rantasalmi, Juva, Pumala ja Sulkava)

Lähettäjä: Artsi 11.11.2004 klo 21:36
Jyväskylässä vaikutti tuttujeni kaukalopallojoukkue "Tauno Palo & Bostik Ruins".

Lähettäjä: Artsi 11.11.2004 klo 21:38
Kaikki tietänevät kuvitteelliset joukkueet Lopen Uupuneet sekä Vetelin Kuivat (jälkimmäisen lajina taisi olla taskubiljardi).

Lähettäjä: Timppa 11.11.2004 klo 22:01
Artsi> Ei Lopen Uupuneet ole kuvitteellinen. Katsopa vaan vaikka kuukkelin avulla niin saavutuksia löytyy...

Lähettäjä: Suzie Q 11.11.2004 klo 22:23
Tampereella on salibandyseura Hikiliikkujat.

Lähettäjä: kirre 11.11.2004 klo 22:37
Kesäpaikkakunnallani on hauska yrityksen nimi,
Vääksyn rengas ja kumitus.

Lähettäjä: Timppa 11.11.2004 klo 22:59
Jos Vääksyssä ei ole tarkoitus puhua kummituksesta, niin miettikääpä päissänne, tai oikeastaan antakaa ensimmäisen ajatuksen tulla julki sanasta "kumitus". Sen tarkoitus...?

Lähettäjä: Suzie Q 11.11.2004 klo 23:04
"Miettikääpä päissänne.." Hyvä Timppa, mut kun en oo juonu yhtä olutta enempää.
Espoossa on muuten pesisseura Otahuti.

Lähettäjä: RA 11.11.2004 klo 23:06
JuuSTOPortti - tämä kirjoitusasu oli tienvarsimainoksessa jossakin Tampereen yläpuolelta.

Ilosofia Oy - yritysvalmennusta, psyykk.valmennusta yms. tarjoava firma.

Aviomiespalvelu - tamperelaisen Petteri Ikosen? firma.

- Itse yritin aikoinaan rekisteröidä RAKAS Oy:tä, mutta jostakin syystä se ei mennyt läpi. Nimi olisi koostunut nimikirjaimistani RA + Koulutus- ja ASiantuntijapalvelut, tms.

Lähettäjä: Timppa 11.11.2004 klo 23:20
Suzie Q> Lisää olutta, siideriä tai kirkasta...

RA> Suunnittelemasi yhtiönimi olisi varmasti ollut menestyksekäs, tosin mielleyhtymä suuntautuisi johonkin toiseen alaan...;)

Lähettäjä: Suzie Q 11.11.2004 klo 23:32
Timppa> Muuten hyvä idea, mutta ei sittenkään. Kello soi aamulla liian aikaisin taas kerran. Taidat itse olla lomalla?

J-kylässä toimii shakkikerho nimeltään Rupushakki.

Lähettäjä: Timppa 11.11.2004 klo 23:34
Suzie Q> Joo, olen...:D:D:D

Lähettäjä: V-R 12.11.2004 klo 10:14
Jounille.
Rauman Iirot - "Raumos idrottsföreningen"


http://www.palloiirot.fi/index.phtml/t/articles1/a
rt/2303/p/2593

Lähettäjä: Jukkis 12.11.2004 klo 10:44
Jos urheiluseurojen ja -joukkueiden nimiä pitää ruveta muistelemaan, niin Otaniemessä teekkarien jalkapallosarjassa oli aikoinaan ikimuistoisesti nimettyjä joukkueita, joista tosin vain yksi on jäänyt mieleen: Seven Sexual Homoboys.

Lähettäjä: IiKoo 12.11.2004 klo 13:02
Kun kerran teekkarihuumoriksi tämä seurajoukkueluettelointi meni, niin on syytä muistuttaa teekkareisen suunnistusseurasta, joka on Ryttylän visa. Tampereella taas teekkariporukassa vaikuttaa pesäpallojoukkue Hervannan pesis. Ei liene vaikeaa päätellä, mikä joukkueen lyhenne on.

Omasta mielestäni mielenkiintoinen seuranimi on mm. junnujalkapalloilijoita vetävä Sapa. Nykyään harvemmin näkee missään seuran koko nimeä: Savannan Pallo...

Lähettäjä: Jouni 12.11.2004 klo 13:10
Kiitos V-R, selvisihän tämäkin!

Lähettäjä: Jouni 12.11.2004 klo 13:12
Entä Lemin Eskot?

Lähettäjä: Titta 12.11.2004 klo 15:25
Ainakin nuo sählynimet hymyilytti:

Kannuksen Ura
Kellon Lyönti
Kosken Kaiku
Liekehtivä Meisseli
Los Tumpelos
Pelikanit
Saimaan Pesupallo

Lähettäjä: Matti 12.11.2004 klo 18:30
Kuuskajaskarissa joku väitti aivan vakavalla naamalla,






että on urheiluseura Kaarinan Ura.

Lähettäjä: ljj 12.11.2004 klo 18:51
Kyllä Googlekin ihan totisena niin väittää.
Näyttää siellä olevan narut uimaseuraankin....

Lähettäjä: POP 12.11.2004 klo 18:56
Vau, Kellon Lyöntikin on päässyt tänne foorumiin! Tulkaahan kaikki katsomaan KeLyn hurjia salibandymatseja, jos satutte liikkumaan Haukiputaalla päin...

t. #11, KeLy ;)

Lähettäjä: Orhi 12.11.2004 klo 19:22
Oriveden Ponnistus lyh. OrPo .
Oli junioreilla hauskasti paidoissa: ORPOJA .

Lähettäjä: RA 12.11.2004 klo 22:41
Tampereen teekkarit ne keksii:

Tampereen teekkareiden perinneseura = PerSe.

Teekkareiden ulkoilu- ja ratsastusseura = TeURas.

Teekkareiden urheilu- ja voimailukerho = TUrVoKe.

Lähettäjä: RA 12.11.2004 klo 23:03
Joensuun Yliopistossa oli aikoinaan (lie vieläkin) kasvatustieteen aineopiskelijoiden yhdistys = KASVAIN.

Lähettäjä: V-R 13.11.2004 klo 16:53
Mitenkähän Vittreskin Uimarit lyhentävät seuransa nimen?
;-)

Lähettäjä: Matti 13.11.2004 klo 17:30
Lahden ja Nastolan välillä on Villähde, ja paikallinen urheiluseura on Villu. Ne järjestivät tansseja, ja puhelintolppamainoksissa oli sitten järjestäjä mainittu. Oli huopakynillä käyttöä.

Lähettäjä: V-R 13.11.2004 klo 17:48
Täältä löytyy, jos intoa riittää.
Käyttäkää tähteä, hakusanan molemmin puolin malliin
*ketkupolkka*


http://www.prh.fi/fi/yhdistysrekisteri/tietopalvel
ut/sahkoiset_palvelut/yhdistysnetti.html

Lähettäjä: Pekka Pietari 15.11.2004 klo 13:15
Lapsuuteni ja nuoruuteni Armonlaaksossa viettäneenä olen pitänyt aina nimestä Naantalin Löyly. Sen maineikkain urheilija Olavi Vuorisalo on edelleen seuran kunniajäsen.

Lähettäjä: Lukija 16.11.2004 klo 00:14
Jostain muistelen lukeneeni sellaisesta kuin Kuuskajaskarin kävijät.

Lähettäjä: Pena 16.11.2004 klo 12:28

"Seuran nimeä vierastettiin aluksi olihan se tavallisuudesta poikkeava, perustuen paikkakunnan historiaan vaikkei niin suosittu aikanaan ollutkaan."

Kyseinen seura on Lieksan Hurtat.

http://www.jap-publisher.com/galleria/affleck.html

Lähettäjä: tero 16.11.2004 klo 20:19
Ettei kotikylä jäisi pois luettelosta niin kyllä Vihtavuoren Pamaus sopii mainiosti urheiluseuralle joka toimii ruutitehtaan naapurissa.

Lähettäjä: RA 16.11.2004 klo 21:56
PUUTA JA HEINÄÄ oy.
-Timo Koskisen puutarhaliike Parolassa

Onko Fakta hommassa Pirren putsi ja siivous?

Tuuloksesta löytyy Maken maalaus - automaalaamo

Auto-Gallialainen Oy - ransk. autojen varaosaliike
Lännen Jet & Jip Oy - autopurka(a)mo
Hiasepojat Oy - autopurka(a)mo
Osaset - varaosaliike
Kaikenkarvaiset Oy - pieneläinklinikka
Näppinikkari - mm. huonekalujen entisöinti

!! Pohjois-Hämeen Asentajat Oy - biljardipöytiä!!
!! Suomen tilausaktiviteetti Oy - elämyspalveluja!!

... ja mitäköhän tekee Imupalvelu Oy?

Lähettäjä: Ile 16.11.2004 klo 22:17
Pari urheiluseuraa Pohjanmaalta olis Limingan Niittomiehet ja
Lumijoen Lumiukot. On muuten olemassa olevia seuroja.

Lähettäjä: iso S 16.11.2004 klo 22:38
Läyliäisissä on Vahinkopalvelu. Nykyään myymälä myös Hesassa. Se oli vissiin Suomen viimeinen paikka mistä sai punakuorista pallojuustoa, joka poistettiin vaivihkaa tuotannosta - joidenkin mielestä vahinko.

Lähettäjä: Seija 16.11.2004 klo 23:02
Ahdin Akvaario (omistajan etunimi Ahti)

Lähettäjä: Helge 17.11.2004 klo 14:36
Valkealan Selänpään kylässä toimii vanhempien herrojen urheiluseura Selänpään Jäykät.

Lähettäjä: Ile 19.11.2004 klo 21:37
Alkaa tästä aiheesta loppua jutut.
Olisko loppuvetona Veteliläinen urheiluseura mitään?

Vetelin Kuivat

Lähettäjä: Eki 19.11.2004 klo 22:21
Taisi Ile olla feikki-ile, kun veteli kuivat uusiksi...

Lähettäjä: ile 19.11.2004 klo 22:36
joo, olen pannut merkille, että täällä on aikaisemminkin vieraillut Ile isolla iillä.

Oman nimimerkkini kirjoitan pienellä, koska haluan sillä korostaa pienuuttani.

Kengännumeroni on neljäkymmentäkahdeksan.

Lähettäjä: Eki 4.2.2005 klo 03:00
Visiteeratessamme Älyilon porukalla Martinwéxin tehtaita Raisiossa esittelyhuoneessa oli mukihyllykkö, jonka päältä löytyi teksti: TOTTA MUKISET!

Lähettäjä: Tsööts 2.3.2005 klo 01:04
Mitenhän Kyröskosken Pärske lyhentää nimensä? :-)
Hesperian sairaalan jalkapalloseura on HePaTit l. Hesperian Pallotitaanit. Mm. Mikko Kivisen koripalloseura on DiaPaM l. Diakonissalaitoksen Pallomiehet.

Lähettäjä: IiKoo 2.3.2005 klo 08:51
By the way (osta tie, kuten tämä on kerran suomennettu): vieläkös muuten Rovaniemellä on olemassa autovuokraamo Varaporo?

Lähettäjä: Tupu 3.3.2005 klo 02:19
Vaikka en nimimerkki VR:n juttuja aivan purematta nielekään, tuo ketkupolkkajuttu on hauska. Siitähän taisi puhua se apuu-va-mieskin, jonka nimi oli muistaakseni James Potkukelkka.

Lähettäjä: JPQ 18.4.2005 klo 12:37
ja apu-va (minusta oikeakirjoitus asu) mies tosiaan on James
potkukelkka (ei siis ketkupolkka ehhe) Oli mulla asia tälläinen. (ei
siis hätä melkoinen)

Lähettäjä: Eki 1.12.2007 klo 11:39
Helsingin Konalan uusi kauppakeskus on nimeltään RISTIKKO. En osaa sanoa, onko hienosti nimetty.

Lähettäjä: Römpsä 2.12.2007 klo 13:20
Meilläpäin vaikuttaa marttakerho nimeltään alapään martat!

Lähettäjä: Jyrki 3.12.2007 klo 22:53
Porvoon kohdalla moottoritien varrella on tauko- ja ruokapaikka, jonka nimi oli aiemmin jotain muuta, mutta nykyisin kylteissä lukee:

HERKKULES

Lähettäjä: Tsööts 4.12.2007 klo 02:54
Täälläpäin on naisten perustama lähetti-/kuljetusyhtiö, jonka nimi on varsin mainio: Nice&way l. naisetvei...

Lähettäjä: RA 6.12.2007 klo 14:09
Antiikin Vuoksi - imatralainen antiikkia, taidetta ja vanhoja tavaroita myyvä liike

Lähettäjä: Eki 6.12.2007 klo 23:45
Hautaaminen pitää hoitaa pieteetillä ja keskiviikkona ajoin Hakaniemessä sellaisen hautaustoimiston ohi, jonka ikkunassa luki isolla PIETÉT.

Lähettäjä: Je-Kyll 3.1.2008 klo 13:41
Turussa on optikkoliike nimeltä SANKARILLI

Lähettäjä: lars 17.1.2008 klo 23:16
Kotipaikkakunnallani oli aikoinaan kuulemma julma urheiluseura:Inkeroisten työväenampujat.

Lähettäjä: iku 18.2.2008 klo 04:50
Varistoteles Studio Vantaan Varistossa...

Lähettäjä: jh 18.2.2008 klo 20:15
Mihin on jäänyt urheiluseura Reisjärven Pilke?

Lähettäjä: Tsusi 21.2.2008 klo 00:09
Töölössä oli aikoinaan kampaamo nimeltä Salon Hilcé

Lähettäjä: iso S 24.3.2008 klo 17:52
Yrityksen toimiala jäi arvailun varaan kun näin vain nimen lentokenttäbussin ikkunasta, mutta veikkaisin että sisätiloissa saatetaan loihtia pikaruokaa veisteltävästä lihavartaasta: Abrakebabra.

Lähettäjä: Hakro 24.3.2008 klo 20:03
Olisikohan se RA:n firma?
AktieBolaget RA Kebab RA

Lähettäjä: Eki 4.12.2008 klo 23:45
Tiedä häntä, onko tämä hyvin nimetty, oma häntä ei ainakaan ole nostettavana, koska tällainen tunki mainoksena Suomi24:lta: Kirjatalo Ekiteki - Täyttä palvelua omakustantajalle Hämeenkyrössä

Lähettäjä: RA 11.12.2008 klo 13:24
Tie-Nattanen Oy - vuotsolainen teiden, katujen, lentokenttien ja urheilualueiden rakentamiseen keskittyvä yritys. Epäröintiä tuloksesta?

Lähettäjä: Matti 11.12.2008 klo 22:17
RA, :-)

Lähettäjä: iso S 14.1.2009 klo 16:58
Paskervilleri, lannanlevitin.

Lähettäjä: Pedro 14.1.2009 klo 17:10
Ulla Tapaninen on solistina naiskvintetissä Nasevat Kurtut.
Muistan vuosia sitten nähneeni ykköstietä Turkuun tullessa kukkakioskin Tullinkukka.

Lähettäjä: Matti 14.1.2009 klo 18:06
Tuttava soittaa bassoa bändissä nimeltä Hurmaavat Kimalaiset

Lähettäjä: Juhani Heino 14.1.2009 klo 18:44
Silloin tällöin täkäläisillä kaduilla näkee siirtolavan jossa lukee "Jorman kuljetus".

Lähettäjä: RA 14.1.2009 klo 19:05
Eilen ostin Helppo nakki -paketin.
Ei sisältänyt pehmisristikoita.

Lähettäjä: Eki 27.1.2010 klo 10:52
Dr Phil

(Onpa hieno nimi ohjelmalle/miehelle, kun juuri tuolla lyhennesäikeessä tajusin, että dr.phil. on virallinen lyhenne.)

Lähettäjä: PS 27.1.2010 klo 12:51
Ainakin viime vuosituhannella toimi Yleisradiossa henkilökuntaravintola nimeltä: "Ylensyöjät".

Ainakin viime kesänä toimi viitostien varrella kahvio nimeltä: "Olokorjaamo".

Lähettäjä: PS 27.1.2010 klo 12:57
Ämmässuon kaatopaikalle menevän tien varressa sijaitsi ainakin ennen: "Ravintola Casa". (Suosittelen)

Lähettäjä: Eki 30.3.2010 klo 09:39
Seppo "Paroni" Paakkunainen käyttää kansainvälisesti taiteilijanimeä Baron von Klumpenfrau.

Lähettäjä: Sallianna 3.7.2010 klo 22:04
Helsingissä on Jani-niminen hieroja, jonka yrityksen nimi on näppärästi Hierojani.

Lähettäjä: RA 3.7.2010 klo 22:12
Samanlainen sanaleikki:
Laulajanne Oy - Janne Tulkin firma

Lähettäjä: Sallianna 3.7.2010 klo 22:53
Se on vielä parempi. :)

Lähettäjä: PP 4.7.2010 klo 08:37
Mikähän mielessä suopotkupalloilijoilla, kun joukkuenimetkin ovat ihan alapäästä:

KIXauttajat
SUORUPSUT
SSt Kalu
Kiveksen Koitto
team MULLIT PADASSA
FC Seksalone
FC Juasten Kustu
AC Kummat Tullimiehet
Suojormat
Fc Kireet Gimmat
FC Nivustuskan Räiske
Vihti Tutuksi

Lähettäjä: matts 4.7.2010 klo 10:24
Jukola 2010 joukkueita

Kevytrakennemiehet (sivulaji tuskin sumopaini)
Kartat Taskuun
AtolliKyyröset
Kaarkon Eranto (tää on hyvä)
Luonnontutkijat
Koukut
Montun Uho
Raisu Lumous
Atria (RA:n kunniaksi)
Aitomäen Sonniyhdistys
Olarin Omat Pojat
Absoluuttinen Massa
Suunnaton Into
Eliaksen Eksyjät (Sammatista kuinkas muuten)
Kiskon Kiskojat
Seitsämän Pummia (mainio)
Vika Suunta
Seitsemän ja varanumero
Kaidan Tien Kulkijat
Rapalan Kunto
Pahaiset Villit
Petsamon Aurinko-pilkkijät
TosiPahaRasti
Reginon Vangit
AC Harharetki
Eksyneet Lampaat
Neliveto
Puppeliskukkulan Pullistus
nerver lost
Jouluksi Kotiin
Alijäämähyvitys
Etsin kunnes löydän sun
Luiskaotsat
Päässä Viiraa
Jyrkkä Kerake (ei sentään Loiva Vokaali)

Lähettäjä: matts 4.7.2010 klo 10:25
po. Kaakon Eranto

Lähettäjä: RA 4.7.2010 klo 10:54
Onpas hauskoja. Ehkä parhaiten nauruhermooni iski tuo Jouluksi Kotiin. Voin nähdä sieluni silmin tuon hyvin valmistautuneen, rehvakkaan ja intoa täynnä olevan joukkueen.

Atria sen sijaan jostakin kumman syystä tuntuu nyt hieman ideattomalta ja tylsältä... Varma nakki olisi ollut parempi?

Lähettäjä: jeps 4.7.2010 klo 11:27
Niin ja jos suunnistusjoukkueesta kysymys, niin Nakkijalat olis melko hyvä.

Lähettäjä: matts 4.7.2010 klo 17:39
Oli luultavasti Atria-firman joukkua, niitä työpaikkajoukkueitahan nykyään sallitaan ja kaveriporukoita. Toista se oli ennen kun piti olla seuran nimissä ja seura joutui maksamaan osallistumismaksun niin ei sinne ihan ketä tahansa kelpuutettu. Raisu Lumous oli muistaakseni 1. tällainen porukkavetoinen ja nyt niilläkin on jo useita 7-miehisiä joukkueita Jukolassa. Jyväskylässä aikanaan oli Semmaritkin juoksemassa?? Heidän yhden osuuden viestinviejä kävi kuulemma kotona nukkamassa välillä muutaman tunnin, kisa kun juostiin Laajavuoressa. Minulta jäi jo toinen Kytäjä-Jukola väliin. -81 syntyi tytär sopivasti (se oli se kaamee kurajukola kun vettä tuli kuin aisaa, kävin toki katsomassa) ja tämän kesä J meni selkäleikkauksen vuoksi pommiin. No onhan noita tullut juostua silti tarpeeksi.

Lähettäjä: Eki 20.11.2010 klo 13:04
Tämä nyt on kyllä vähän makuasia. Esko Salminen on saanut arvonimen ylinäyttelijä.

Lähettäjä: Pena 20.11.2010 klo 17:04
No, ainakin Pohjanmaa-elokuvassa överiksi menee! d=)

Lähettäjä: Eki 14.5.2011 klo 14:54
Hullujussin erään albumin nimi on Bulvania. Se on kuvitteellinen valtio jossain. Ihanan kuvottava nimi.

Lähettäjä: Hakro 15.5.2011 klo 21:25
Bulvania viittaa ihanan läheltä erääseen kuvottavaan valtioon.

Muita kuvitteellisia valtioita ovat esimerkiksi Akun Ankassa 1957 esiintynyt Brutopia, joka viittaa Neuvostoliittoon ja brutaaliin; Tintti-sarjoissa esiintynyt Borduria, joka esitetään fasisti- tai kommunistidiktatuurina Itä-Euroopassa (bordure = raja); Syldavia on toinen Tintti-valtio Itä-Euroopassa; Mustanaamio-sarjakuvan afrikkalainen valtio Bengali.

Myös Absurdistan on aika absurdi maannimi. Entisen Neuvostoliiton alueelle sijoittuva maa on tapahtumapaikkana Gary Shteyngartin Absurdistan-romaanissa.

Lähettäjä: Eki 15.5.2011 klo 21:30
Aku Ankassa myös - muistaakseni - Vulgarian denaarit. Vulgaria on näköjään lisäksi paikka elokuvassa Chitty Chitty Bang Bang.

Lähettäjä: Matti 16.5.2011 klo 12:46
Dilbert-sarjakuvassa esiintyy valtio nimeltä Elbonia. Elbonialaisert ovat käyneet sisällissodan oikea- ja vasenkätisten välillä.

Lähettäjä: Helena 16.5.2011 klo 13:24
Autokorjaamo Viimeinen Woitelu Äänekoskella

Lähettäjä: Eki 16.5.2011 klo 13:35
Kings-tv-sarjan paikan nimi on Gilboa. Ei erityisen hauska.

Lähettäjä: iso S 16.5.2011 klo 17:27
Chaplinin Diktaattorissa oli valtiot Tomania, Bacteria ja Österlich. Marx-veljekset kohelsivat Freedoniassa elokuvassa Neljä naurettavaa naapuria. Huvittukoon ken tahtoo.

Lähettäjä: Matti 16.5.2011 klo 20:13
Batmanin kotikaupunki on Gotham City

Lähettäjä: Jaska 16.5.2011 klo 21:25
Jos roolinimet sallitaan, on Diktaattorista puheen ollen pakko mainita sankarit Adenoid (:-o) Hynkel ja Benzino Napaloni. Olisinpa ollut kärpäsenä katossa heidän katsoessaan elokuvaa!

Lähettäjä: Wexi 16.5.2011 klo 21:32
W. C. Fieldsillä oli elokuvassa "Tillie ja Gus 1933" roolinimi Augustus Winterbottom, "elokuinen takatalvi".

Lähettäjä: iso S 16.5.2011 klo 21:54
Teräsmies on Kypton-planeetalta tullut mamu. Lapsena hän asui pikkukaupungissa, jonka nimi oli kuvaavasti Smallville. Täysi-ikäistyttyään hän muutti suureen kaupunkiin, jonka nimi oli yhtä osuvasti Metropolis.

Syntyperän vuoksi Teräsmiehen kuvitteellista huumorintajua on täytynyt kutkuttaa se että hän päätyi toimittajaksi Päivän Planeettaan.

Lähettäjä: Eki 16.5.2011 klo 21:59
Jos Krypton kuiteskin.

Lähettäjä: Wexi 17.5.2011 klo 00:04
Teräsmiehellä riitti LL-ihastuksia, Lana Lang, Lois Lane ja Lex Luthor.

Lähettäjä: iso S 17.5.2011 klo 08:12
Joo, Krypton. Nuorempana minulla oli ärrävika ja näköjään se vaivaa ajoittain edelleen. Aiheen ulkopuolelta voin antaa hyvän niksin mistä saa riittävän motivaation ärrän opetteluun: menkää sellaiseen kuorsausleikaukseen missä nipsautetaan kitakieleke huis pois. Sen jälkeen ei kurkku-ärrä enää onnistu. Kuorsaaminen onnistuu kyllä edelleen, joten mitään arvokasta ei menetä.

Jonathan Swiftin mukaan Gulliver retkeili siellä sun täällä, mm. kääpiöiden asuttamalla Lilliputin saarella.

Lähettäjä: T.Avis 17.5.2011 klo 10:56
Unna ja Annu Autti Utista ovat Hippo-lavan juontajina ensi kesän Hippaloilla Hämeenlinnassa.
(taiteilijanimien takana kaksi Hml:n OKL:n opiskelijaa)

Lähettäjä: iso S 26.8.2011 klo 16:42
Edellä on mainittu Vahinkopalvelu. Nyt näin pakun jonka kylki mainosti toista tihutöihin erikoistunutta(?) yritystä: Vahinkopartio.

Turun ja Rauman välillä oli LVI-alan perheyrityksen tienvarsimainos. Firman nimi ei mennyt tajuntaan, kun sen täytti mainio slogan: vettä jo toisessa polvessa!

Nettihaun perusteella kyseistä mainoslausetta käyttää ainakin oululainen LVI-Torvela. Haun sivulöydöksenä muutakin hupia osoitteessa

gamma.nic.fi/~myllma/sanomalehti.htm

Lähettäjä: Eki 5.9.2011 klo 21:25
"Welcome 2 My Nightmare"

(jatko-osa vuonna 1975 julkaistulle Alice Cooperin albumille “Welcome To My Nightmare”)

Lähettäjä: Hakro 5.9.2011 klo 23:04
Iso S:lle: Tietämäni mukaan mainostoimisto Varis-Poteri-Viestola ehdotti iskulausetta "Vettä jo toisessa polvessa" Onninen Oy:n 60-vuotiskampanjaan 1973. Ehdotusta ei tuolloin hyväksytty.

Ekille: Muistamani mukaan "2 FAST 4 U" oli USA:ssa muskeliautojen rekisterinumerona kovasti suosittu jo 1960-luvun lopulla.

Lähettäjä: Seppo 6.9.2011 klo 09:20
Tietenkään ei ollut kameraa matkassa, kun näin Urjalassa kulkiessani LVI-Tapioharjun pakettiauton. Kyljessä seisoi mainosteksti: "Vettä jo kolmannessa polvessa"

Lähettäjä: Jukkis 6.9.2011 klo 09:40
"...rekisterinumerona kovasti suosittu".

Voiko USA:ssa tosiaan olla sama rekisterinumero useassa eri autossa?

Lähettäjä: RA 6.9.2011 klo 10:22
Olen tämän varmaankin jo kertonut, mutta kerta vielä:

Tuttavan tuttava perusti rakennusalan firman. Erikoisalana olivat betoni- ja perustustyöt. Uuden firman kunniaksi piti tilata mainostarkoituksiin ja työkäyttöönkin t-paitoja. Paitaan piti tuleman firman nimi ja iskulause BETONITÖITÄ JA PERUSTUKSIA. Kun paidat tulivat, niissä luki BETONITÖITÄ JA PERUSTUSKIA.

- Miksipä ei ja tottapa, tuumasi firman omistaja. Myöhemminkin paidat tilattiin tuolla tekstillä.

Lähettäjä: ässä 6.9.2011 klo 12:58
Jukkiksen kommenttiin tänään klo 9.40 liittyen luulisin tuon olevan mahdollista, koska eri osavaltioilla on erilaisia numero-kirjain-yhdistelmämahdollisuuksia ja jopa kilvetkin eroavat toisistaan.

Lähettäjä: Matti 6.9.2011 klo 15:01
Tuo 2 FAST 4 U oli joitakin vuosia sitten myös Inter-Cityn mainoksessa. Ei mitään uutta auringon alla.

Lähettäjä: Jukkis 6.9.2011 klo 15:52
Tosiaan USAssa rekkarit taitaa olla joka osavaltiossa omat. Joten tuo "kovasti suosittu" tarkoittaa sitä, että maasta saattaa löytyä 50 autoa, joilla on tuo sama rekkari.

Lähettäjä: ++juh 6.9.2011 klo 16:08
Monessa USA:n osavaltiossa ja Kanadan provinssissa vain takarekisterikilpi on pakollinen. Eteen voinee panna mitä tahansa, kunhan kilpi ei näytä viralliselta.

Lähettäjä: Matti 6.9.2011 klo 16:17
Saattaa löytyä 51:kin autoa, jos Wash. DC:ssä on omat rekkarit.

Lähettäjä: iso S 6.9.2011 klo 19:52
Kun laittaa Googlen kuvahakuun hakusanaksi 2fast4u, saa erilaisia kilpiä, mm. New York -version ja paljon asiaan liittymätöntä. Seuraava ei taida olla ihan virallinen kilpi:
_http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkGlpE64
3camGyXgXTEHrlz_OP3at4pjl2Bq2UEewrsA8awJPpDg
mutta eräänlaiseen ajoneuvoon sekin on ruuvattu!

Yhdessä kuvassa on kyseinen rekkari Toyota Suprassa ja kilven kehyksessä teksti Fossum bil Sarpsborg. Taitaa tuo mennä 50 osavaltion ja yhden DC:n ulkopuolelle.

Yksi kilpi on mallia Washington mutta ilman DC:tä. Siinä on tainnut tulla tuplavarauksen yritys kun on joutunut tyytymään kilpeen 2FAS4U.

Lähettäjä: Kravattimies 7.9.2011 klo 05:14
Kilveillä voi ilveillä.

Kuski ei tykkää poliisista.
KOP H8R

Holdenin kilpiä:
FORD SUX
4RD SUX


Ford myytävänä: 1978 FAIRLANE 500 ZH-1

ZH -1

Buy these plates and I will throw in the car ABSOLUTELY FREE!!! AUD$12,000

Näin kengurumaassa!

Lähettäjä: iso S 13.9.2011 klo 16:45
Vanhan ristikkolehden yhden ristikon pääkuvassa oli ompelutarvikkeiden erikoisliikkeen näyteikkuna. Liikkeen nimen luulin olevan Vikatikki, mutta ilmeisesti vian ja tikin välissä olevat avonaiset sakset edustivat &-merkkiä. Netistä löytyy nimittäin savonlinnalainen ompelualan erikoisliike Vika& Tikki Oy.

Yhteenkin kirjoitettuna löytyy: Vaatehtimo Vikatikki ja ompelimo Emmi's Vikatikki.

Lähettäjä: iso S 18.9.2011 klo 13:13
Urheilijoiden menestystä kohentamaan ollaan ilmeisesti rakentamassa sääntöjen rajamaiden ulkoista verkostoa. Toistaiseksi on valmiina palvelemaan ainakin Klaukkalassa sijaitseva ravintola Doping ja Paason kylässä Heinolassa sijaitseva baari Piriste. Mahdollista mitalikrapulaa voi sitten helpottaa Juvalla, josta löytyy kahvila pub Olokorjaamo.

Lähettäjä: Eki 3.8.2012 klo 18:44
Kitaristi Roine Stolt on antanut pojilleen nimet idoleittensa mukaan: Johan Sebastian ja Peter Gabriel.

Lähettäjä: ? 4.8.2012 klo 05:05
?

Lähettäjä: Matti 4.8.2012 klo 17:35
Hyvä nimi lemikkieläinkaupalle olisi Etukäpälä.

Lähettäjä: Ossi 1.1.2013 klo 10:37
Länsi-Espoon palloseura r.y. = Lesbo-Bollklubb r.f.

Lähettäjä: Eki 8.1.2013 klo 17:18
Hesarin ekassa tabloidilehdessä esitetyssä Nelosen uutisten ryhmäkuvassa on poissaolevana mm. Sini Tiainen.

Lähettäjä: Kyytiläinen 31.3.2013 klo 15:33
Kiva kutsua taksimatkaa varten Pian Pirssi.

Lähettäjä: [Matias-Myyrä] 29.5.2013 klo 14:21
[Jos perustaisin jonkinlaisen sähköfirman, panisin sen nimeksi "Ponui Ronuperi Oy".]

Lähettäjä: Matti 29.5.2013 klo 16:50
Törmäsin juuri pakettiauton ovessa putkipinnoitefirmaan NewTube.

Lähettäjä: PS 29.5.2013 klo 20:30
Keravalaistaksin ovessa lukee firman nimi: Nice Taxi. (Naisen omistama taksiyhtiö)

Lähettäjä: pelaaja 29.5.2013 klo 20:49
Tuosta taksista tuli mieleen oululainen 2 naisen lähettipalvelufirma NICE & WAY.

Samoin (ainakin) Oulussa Autokoulu Safetycar.

Lähettäjä: Matti 30.5.2013 klo 12:21
Helsingissä oli autokoulu Ohjus. (Tai oikeasti se oli autokoulu Ohjaus, mutta sen luki aina väärin.)

Lähettäjä: Jaska 30.5.2013 klo 13:11
Väärin lukemisesta tuli mieleen Liverpoolin reissu 2001. Hetken ehdin ihmetellä, että onpas täällä tiheässä julkisia vessoja. Tarkempi syynäys paljasti, että TOILET olikin TO LET = vuokrattavana. En kokeillut, olisiko lukaaleihin ollut sisäänpääsyä ensin hahmottamassani tarkoituksessa.

Lähettäjä: Matias-Myyrä 30.5.2013 klo 13:40
Tukholmassakin näkyi olevan paljon julkisia huusseja. Niissä luki "P-Hus".

Lähettäjä: Matti 30.5.2013 klo 15:51
Tukholmassa noin joka toisen Handelsbankenin neonvaloissa oli eka kirjain pimeänä. Niin luulin ensiksi.

Lähettäjä: Matias-Myyrä 30.5.2013 klo 18:13
[Jos joku ei tajunnut mitä se "Ponui Ronuperi" tarkoitti, eikä ilennyt kysyä, niin tässä selitys.

Ne ovat sähkötekniikkaan liittyvän Ohmin lain pari peruskaavaa:
P = UI
R = U/I

(http://fi.wikipedia.org/wiki/Tasavirta)]

Lähettäjä: Hakro 30.5.2013 klo 23:35
Kirjain pimeänä (Matti 15:51):
Ranskalainen yksinpurjehtija olisi halunnut Ranskan Antilleilla nauttia hyvän illallisen Meridien-hotellin ravintolassa, mutta hänen ulkoasuaan ei pidetty asiallisena, joten hänet käännytettiin tylysti. Satamaan palatessaan hän huomasi, että hotellin neonkirjaimien N oli sammunut, ja kun versaalikirjaimien kirjainvälit olivat hyvin kapeat, I-kirjaimet sulautuivat viereisiin kirjaimiin, joten MERIDIE näytti siltä kuin siinä lukisi MERDE = paska. Niin oikein, totesi purjehtija.

[Kiitos selityksestä, M-M. En tajunnut enkä ilennyt kysyä.]

 Takaisin aiheisiin

KOMMENTOI

Lähettäjä:


Teksti:

Viestilistan lopussa on lomake, johon voit kirjoittaa kommenttisi. Täytä kaikki lomakkeen kentät ja paina lähetä.